OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V nové sestavě to kapele evidentně svědčí. Nalezla náhradu za nepostradatelného ducha skupiny a v prvé řadě excelentního bubeníka Mika Portnoye, novou chuť ke hraní, nový impuls a nahrála svůj nejlepší počin v kariéře. Alespoň jak je to se železnou pravidelností prohlašováno médiím v rozhovorech.
Jak už to bývá, nebylo vše tak růžové, jako je tomu dnes. Od Portnoyova odchodu se to této personě zanedlouho stihlo v makovici urovnat, načež bylo očekáváno, že jeho nabídku k návratu hoši přijmou. Jenže to už probíhal konkurz jeho nástupce, na kterém se vystřídala celá řada špičkových bubeníků. Jmenujme alespoň několik z nich: Peter Wildoer (ex-PESTILENCE, DARKANE, JAMES LABRIE), můj osobní favorit s jazzovým feelingem Virgil Donati (STEVE VAI, PLANET X …) nebo Derek Roddy (ex-HATE ETERNAL). Všechno zajímavá jména.
Největší dojem nakonec zanechal dlouhán s šíleným úsměvem Marco Minnemann (EPHEL DUATH, ex-NECROPHAGIST) společně s podobně usměvavým sympaťákem Mikem Manginim (STEVE VAI, EXTREME, ANNIHILATOR, James LaBrie´s MULLMUZZLER), který konkurz otevřel a nakonec i vyhrál. Mike tedy nahradil Mika, který ještě stihnul vyhrožovat soudem ohledně autorství značky DREAM THEATER, ale to už je snad pryč. Projekt ADRENALINE MOB, jenž založil s americkým pěvcem Russellem Allenem (SYMPHONY X), mu snad nějaké chechtáky přinese a špína, kterou na sebe obě strany stihly napáchat, bude smyta. Na Benátské noci jeho následovatel a i velký obdivovatel potvrdil, že do kapely padne jako meč do pochvy, nechť tedy započne nová kapitola v kariéře DREAM THEATER!
Ne, opravdu nečekejte nějakou revoluci či přetvoření výraziva. Na to tihle muzikanti nemají pomyšlení. Rozhodli se vytvořit klasickou desku DREAM THEATER, tedy plnou melodií a emocí. To znamená, že po dlouhé době se zde nenachází píseň připomínající METALLICU, plochy alá PINK FLOYD vzaly za své, pasáže připomínající kanadské velikány RUSH taky nikde, ale z reprobeden slyšíte především DREAM THEATER, a to se svými klady i zápory. Ve zkratce řečeno: ubylo ostrých riffů, přibylo baladických brnkaček, zůstala virtuozita. Pokud vás již pořádně nudí instrumentální exhibice, které skupina neustále nechce opustit, úplná spokojenost u vás panovat nebude. Příjemnějším zjištění však je, že tentokrát nejsou do písní naroubovány tak křečovitým způsobem jako na předchozí desce.
Klávesové rejstříky holohlavého bradáče Jordana Rudesse jsou samostatnou kapitolou. Ten dostal na novince obrovský prostor a dokázal jej využít se svůj prospěch. I když z virtuózního hlediska je jeho výkon úžas sám, po stránce atmosférické svůj stín z vrcholného počinu a jeho debutu u DREAM THEATER – „Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory“ stále nepřekročil (o pohádkových plochách Kevina Moora ani nemluvím), byť i z této stránky je po předchozích masturbačních jízdách pokrok.
Spory mezi Jamesem LaBriem a Mikem Portnoyem jsou známé a jestli můžeme na desce pozorovat největší vliv Mikova odchodu, tak právě na Jamesově zpěvu. V některých chvílích mám pocit, že poslouchám jeho sólovou tvorbu. Žádná křeč, žádné kulervoucí výšky, jen čistá uvolněnost a uvěřitelnost projevu.
Radost z hraní dýchající z koncertních pódií se přenesla i na stříbrný kotouček. Troufám si říct, že i právě Manginiho charisma je tou příčinou, proč nahrávka zní tak přirozeně a nenuceně. Své party sice nahrával jako poslední do hotové předlohy, tudíž se musel podřídit skladbám, přesto mám pocit, že s Portnoyem by taková deska nevznikla. Svou práci učitele hry na bicí na Berklee College Of Music již zanechal a je připraven se plně soustředit na DREAM THEATER. Posečkejme tedy, jak se projeví při skladatelském procesu příští desky.
Na stopáži, která snad v jediném připomíná METALLICU si užijete všeho, co máte rádi. Stačí si vybrat. Je-libo hitová píseň s dobře zapamatovatelným refrénem („On The Backs Of Angels“, „Build Me Up, Break Me Down“), instrumentální matematiky („Lost Not Forgotten“, „Outcry“), baladických momentů pro buchti („This Is The Life“, „Far From Heaven“, „Beneath The Surface“ ) či pořádnou jízdu, ať si i mařena přijde na své („Bridges In The Sky“) nebo nejlépe všeho najednou („Breaking All Illusions“)? Každému, co jeho jest.
DREAM THEATER jsou tu v roce 2011 s přesvědčivou deskou, která ač na vrcholky let devadesátých potřebuje Hublleův teleskop, dává zapomenout na předešlé nakročení do rakve.
Velmi podařený výkop nové éry v podobě uvěřitelné desky, která vrací legendu zpět do hry.
8 / 10
James LaBrie
- vokály
John Petrucci
- kytara, vokály
John Myung
- basa
Jordan Rudess
- klávesy, continuun
Mike Mangini
- bicí a perkuse
1. On The Backs Of Angels
2. Build Me Up, Break Me Down
3. Lost Not Forgotten
4. This Is The Life
5. Bridges In The Sky
6. Far From Heaven
7. Breaking All Illusions
8. Outcry
9. Beneath The Surface
A View From The Top Of The World (2021)
Distance Over Time (2019)
The Astonishing (2016)
Dream Theater (2013)
A Dramatic Turn Of Events (2011)
Black Clouds & Silver Linings (2009)
Systematic Chaos (2007)
Score: 20th Anniversary World Tour Live with the Octavarium Orchestra (2006)
Octavarium (2005)
Live At Budokan (2004)
Train Of Thought (2003)
Six Degrees Of Inner Turbulence (2002)
Live Scenes From New York (2001)
Through Her Eyes (EP) (2000)
Scenes From A Memory (1999)
Once In A LiveTime (1998)
Falling Into Infinity (1997)
Hollow Years (EP) (1997)
A Change of Seasons (1995)
Awake (1994)
The Silent Man (EP) (1994)
Lie (EP) (1994)
Live At Maquee (1993)
Another Day(EP) (1992)
Images And Words (1992)
When Dreams And Day Unite (1989)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Roadrunner Records
Stopáž: 77:01
Produkce: John Petrucci
Studio: Cove City Sound Studios in Long Island, New York (USA)
Předně nechápu, kde DREAM THEATER vzali přesvědčení, že jim jdou sáhodlouhé kompozice. Stopáž nového alba je totiž znovu ubíjejícící a všem skladbám by větší soudnost jedině prospěla. Nestalo se tak. Jinak před sebou máme v podobě "A Dramatic Turn Of Events" maximální sázku na jistotu, že větší by jeden pohledal. Tradiční postupy, tradiční bolístky. Najdou se příjemné skladby, které nezanechávají pachuť na patře, na druhou stranu nudí tuctové baladění s "procítěným" LaBriem na dechu a nápady jako "zasmrádlé" otáčení rytmu ve třetí "Lost Not Forgotten" jsou pak absolutním krokem do prázdna. S povděkem kvituji absenci "inspirací" (čti výpůjček) od kolegů, méně už zvuk, ale co už. Po předchozí hrůze rozhodně krok směrem vzhůru, byť nijak závratný.
Kdo by to byl řekl, že „A Dramatic Turn Of Events“označím za jedno z milých hudebních překvapeních tohoto roku. Od DREAM THEATER jsem nikdy nic neočekával. Respekt k jejich statusu na scéně pravidelně prokazuji tím, že jim pokaždé s novým výliskem sportovně dávám šanci a vždy, přiznám se, s malou nadějí očekávám, že přece jenom něco začne fungovat. Veškeré klady většiny nahrávek bohužel hodně často umírají pod hordami individuálních instrumentálních ekvilibristik, přehršlemi neúnosného patosu.
Zřejmý factor dream-theateroismu, jak by řekl náš moudrý vševěd nad Vltavou, je na novince samozřejmě pořád přítomen, já však dodávám, ale tentokrát nenasírá. Novince se jednoduše daří operovat v mezích mojí tolerance, i když hlavně díky zbytečnému nadbytku kláves, velmi často brousí na hranici. Obrovské plus pro mě znamená nabytí pocitu, že kapela především vystupuje jako celek DREAM THEATER bez potřeby voňavek nápadů jiných gigantů.
Album je skvěle naaranžováno, nemá slabých skladeb a i přes dosti ukrutnou stopáž drží až neuvěřitelně pohromadě a dá se za jednu neděli poslechnout i třikrát. Mezi jednoznačné vrcholy řadím „Build Me Up, Break Me Down“a „Bridges In The Sky“s excelujícím Jamesem LaBrie za mikrofonem. Obě písně dokážou vyvolat tiky nad vašimi spánky, tlačíce kapalinu za očními bulvami ven. Dále úvodní „On The Backs Of Angels“ a pěkně rozehranou „Breaking Illusions” s pinkfloydovským záchvěvem . Moje osmička v hodnocení je nejjasněji šajnící a znamená velkou spokojenost s hudbou, která předvším baví, nikoliv poučuje.
Album je to sice trochu jiné, než bylo posledních několik, ale na druhou stranu je výsledný efekt stejný - pár bezva momentů, které baví, se najde, valná většina alba nebaví. Album působí rutinním a chladně profesorským dojmem. Nejde to od srdce. Ale pánové jsou dostateční profíci na to, aby to znělo alespoň důstojně a smysluplně. Jinými slovy: další album DT. Nevěřím, že na tomhle už se někdy něco změní, ať se Portnoy vrátí (jako že natuty) nebo ne. Album se rozhodně obrací do minulosti a tak trochu sází na jistotu. Ač mám "Images And Words" velmi rád, tak tohle rozhodně nekvituji s povděkem. Osobně nestojím o album DT, které zní jako DT. Stojím jen o album DT, které bude skvělé od začátku do konce. To jsem nedostal nejpozději od "Six Degrees..." (když přimhouřím obě oči). "A Dramatic Turn Of Events" je rozhodně o dost vyklidněnější, méně metalové a méně pompézně okázalé. Je více klávesové a zasněné. Ale jak jsem psal na začátku - je to hudební rozdíl, který na výsledný dojem vliv nemá. Nejvíce mě mrzí asi to, že DT už si s hudbou prostě nehrajou. Oni jen nechávají výrobní linku v provozu. Už nevyšperkovávají. Proč se např. krom první poloviny "Bridges In The Sky" a ještě pár drobných momentů skoro nikdy neodehrává pod zpěvem nic zajímavého? DT se uchýlili k pouhému "plochování" pod Jamesem, ale on bohužel není až tak charismatický frontman, aby to sám utáhnul. A problém je, že instrumentální pasáže nejsou dostatečně zajímavé, takže je to celé tak trochu začarovaný kruh. Takže tu máme nové album DREAM THEATER. Sláva. Akorát to tentokrát není rozdělené na "dobré" a "špatné písně", ale celé je to tak nějak roztroušené. Na albu není vyloženě blbá píseň (no, možná krom "Build Me Up, Break Me Down"), ale na druhou stranu, není na něm ani žádná vyloženě zábavná.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.